رژیم غذایی و نسخه درمان مرض قند

درمان مرض قند – بیماران مبتلا به دیابت باید از خوردن مواد شیرین مثل میوه های شیرین، شیرینیجات قندی، نان گندم، سیب زمینی، برنج و غلات خودداری کنند.

درمان مرض قند – بیماران مبتلا به دیابت باید از خوردن مواد شیرین مثل میوه های شیرین، شیرینیجات قندی، نان گندم، سیب زمینی، برنج و غلات خودداری کنند. در عوض به خوردن سوپ جو، نان جو و جوی پخته به صورت بلغور و سبزی جات و ماست و خیار و شلغم و سیب زمینی ترشی اقدام کنند.

بیماران چاق مبتلا به مرض قند بایستی از دوغ ترش، آبغوره، آبلیمو، آب ترشک، آلو، سماق، ماست و خیار، کاهو، انار ترش و شلغم استفاده کنند تا از وزنشان زودتر کاسته شود. اما در جوانان و افرادی که در حال رشد بدنی هستند نمی توان این رژیم را برایشان به کار برد. آن ها می توانند از رژیم آزاد استفاده کنند. لکن بایستی از تزریق انسولین استفاده نمایند که بعضی ها اصرار دارند جو هم دارای نشاسته است. با این وجود جو در کم کردن قند خون اهمیت بسزایی دارد. درباره جو همین بس که دانشمندان غذاشناس گفته اند که ما درباره جو نمی توانیم بیش از این اظهار نظر کنیم. پنجاه سال آینده که شاید دانش ما بیش از این شده باشد ممکن است بتوانیم درباره اهمیت جو سخن بیشتری بگوییم [این مطلب از کتاب رژیم تندرستی – چاپ اول 1377 است].

در حدیث قدسی است که خداوند می فرماید: افتخار پیامبران همین بس که جو را خوراک آنها قرار دادیم.

در درمانگاه حضرت جعفربن محمد الصادق (علیه السلام) [خوراسگان، اصفهان] طی سالهای متمادی مشاهده شده است که رژیم غذایی در بهبودی بیماران اثرات چشم گیری را داشته است که جو یکی از آنها می باشد.

 

نسخه گیاهی ضد قند خون

تخم شنبلیله را بکوبید و بعد از هر غذا 5 گرم روزانه با ماست میل نمایید. یا روزانه 10گرم مریم گلی را بجوشانید در دو لیوان آب و قبل از هر غذا دو استکان میل نمایید و یا 10گرم پوست سبز گردو را در دولیان آب کمی بجوشانید و قبل از هر غذا دو استکان میل نمایید. از شنبلیله خشک پودر شده هم دو قاشق غذاخوری سرخالی در قدری ماست حل کرده و نصف آن را صبح، نصف دیگر را عصر میل نمایید.

 

***

راهنمایی: شما می توانید مقادیر بیان شده از هر جزء را در نسخه ی خود به یک نسبت افزایش دهید.

به عنوان مثال اگر بیان شده گیاه الف 10گرم، گیاه ب 15گرم با 2 لیوان آب جوشانده شود می توانید تمامی مقادیر را مثلا در عدد 4 ضرب نمایید و 40گرم گیاه الف، 60گرم گیاه ب را در 8 لیوان آب بجوشانید (البته بهتر است داروها به اندازه مناسب تهیه نمایید تا داروی تازه مصرف نمایید) اما میزان مصرف را تغییر ندهید. به این معنی که اگر روزی 2 قاشق غذاخوری تجویز شده که میل نمایید، شما نیز همان 2 قاشق غذاخوری را میل نمایید.

***

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

{mainvote}

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *